Web Sayfası Tasarımı ve Doğru Renk Kullanımı

Web Sayfası Tasarımı ve Doğru Renk Kullanımı

Web sayfası tasarımı ve doğru renk kullanımı birbirinden ayrılmayan kavramlardır. Tasarımın başarısına etki eden önemli faktörlerin başında renk seçimi gelir. Renklerin psikolojimiz üzerindeki etkilerinden haberdarsınızdır. Hedef kitlenizde etki uyandırabilmek için doğru renkleri tercih etmenizin gerekliliği tartışılmazdır.

Formları doldurmak, bültene abone olmak, iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamak… Ziyaretçilerinizin tüm davranışları sitenizde kullanacağınız renklerle doğrudan ilişkili olacaktır. Çarpıcı ve birbiriyle uyumlu renklerle insanları hizmetlerinize, ürünlerinize karşı teşvik etmeniz kolaylaşacaktır.

Web Tasarımında Renklerin Önemi Nedir?

Renklerin gücünden yararlanarak insanların duygularına, tutumlarına etki etmek pekâlâ mümkündür. Zira her renk hem negatif hem de pozitif anlamlara sahiptir.

Meselâ dikkat çekici renklerin insanları bir eylemi yapmaya teşvik etmek için kullanıldığı malumdur. Yumuşak renklerin de sakinleştirme, yatıştırma özelliği vardır. Bu yüzden siz de kullanıcılara renklerin âhengi ile hitap etmelisiniz.

Bütün internet siteleri; üyelikler, satın almalar, tıklamalar, abonelikler ve dahası için ziyaretçilerinin dikkatini çekmeye gereksinim duyar. işte web sayfası tasarımı ve doğru renk kullanımı önemini bu noktada gösterir.

Web Tasarımında Hangi Renk Ne İşe Yarar?

Renklerin internet reklamcılığında, dijital pazarlamada ve satışları artırmada önemi büyüktür. Hangi rengin ne amaçla kullanılabileceğini kısaca şöyle açıklayabiliriz:

·         Turuncu:

Bu, nötr palette işlevine sahip bir renktir. Reklamlarınız göz alıcı olsun istiyorsanız bu renge ağırlık verebilirsiniz.

·         Sarı:

Neşeli, samimi bir karşılama için kullanılabilir. İçeriklerinize canlılık kazandırır. Markanız, siteniz hedef kitlenize daha sıcak, sempatik ve ulaşılabilir gözükür.

·         Yeşil:

Kullanıcılarda rahatlık hissi meydana getirir. Genelde mavi tonlarla birlikte kullanımı yaygındır. Kararlılığı, istikrarı, tutarlılığı sembolize eder. Gezi-turizm, sağlık-tıp, spor-fitness konulu sitelerde yeşil renk hâkimdir. Doğal gıda satışı yapılan veya dış mekân ürünlerinin sergilendiği e-ticaret sitelerinde de bu renge sıkça rastlanır.

·         Siyah:

Zarif, nahif, asil bir görünümü vardır. Hangi renkle kombine edilirse edilsin uyum sağlamayı başarır. Öteki sayfa öğeleriyle bir araya gelerek keskin bir kontrast oluşturur. Böylelikle okuyucularınızı etki altına alır. Bilhassa pahalı ürünlerin reklamlarında bu renkten fazlaca yararlanılır.

Çünkü siyah rengin tasarımda ifade ettiği anlam hüznü, matemi çağrıştırmaz. Tam tersine şıklığı ve çekiciliği simgeler.

·         Beyaz:

Temizliği, masumiyeti, saflığı temsil eder. Düzenin, geleneksel değerlerin göstergesidir. Güven duygusunun sembolü olduğu için gazete sitelerinde, haber platformlarında çoğu zaman beyaz renk öne çıkar.

·         Kırmızı:

Âciliyet duygusu taşıyan bu renk uyarıcıdır. Promosyon, indirim, reklam ve grafiklerde sıkça kendine yer bulur.

DİĞER BLOG / DUYURU