Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya günümüzde milyonlarca kişinin kullandığı bir haberleşme alanıdır. Sosyal medyada işleyiş kaynaklı ya da aksiyon alınan kişisel kaynaklı çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Sosyal medyada gezinirken birçok kişi fikirlerine özgür bir şekilde ifade etme adı altında çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Bu sorunlar kriz derecesinde olduğunda başarılı bir kriz yönetimi planınız varsa bu konu sizin için problem olmayacaktır. Zira markalar ve işletmenin için bu tarz durumların doğru bir şekilde yönetilmesi önem taşımaktadır.

Sosyal medyada kriz yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. İlk olarak durumun bir krizi olduğunu kabullenmek ve buna göre hareket etmek önemlidir. Çünkü söz konusu durum görmezden gelinir ve olağan bir konuymuş gibi karşılanırsa, bu konu ilerleyen süresi daha büyük ve geri dönmez noktalara giderek sosyal medya içerisindeki imajınızı da deneyecektir. Bunun yanında çözülmesi gereken teknik bir problem var ve bu da zamanda çözülmediyse aynı şekilde bu tutum da işinize ilerleyen süreçte zorlaştıracaktır.

Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Olmalı?

Sosyal medya günümüzde karşılaşılabilecek bir kriz durumunda markanızın imajını yerle bir edebilecek bir potansiyele sahiptir. Bu noktada sosyal medyada kriz yönetimi yapmak için yapılacak ilk şey kriz planı hazırlamaktır. Sosyal medyada kriz planı oluşturmadan önce karşınıza çıkması muhtemel krizleri incelemek ve bununla ilgili nasıl bir yol izleneceğine dair tasarımlarda bulunmak önemlidir. Karşınıza çıkabilecek bu potansiyel krizlerle ilgili bir uygulama yapmak da sosyal medyadaki potansiyel krizlerin çözümünde size fayda sağlayacaktır.

Markalar ve işletmeler bazı durumlarda kriz planlarını kendi yönetirler. Ancak genellikle orta ve büyük ölçekli markaların bağlı olduğu dijital pazarlama ajansları vardır. Bu ajanslar işletmelerin sosyal medya hesaplarında yönetir. Bu noktada ajans ile ortaklaşa bir şekilde yürütebileceğiniz bir kriz planı hazırlayarak ajanstan kaynaklı sorunların da en başından önüne geçmiş olursunuz.

Sosyal Medyada Kriz Yönetmek İçin İzlenecek Adımlar

Potansiyel bir sosyal medya krizin yönetmek için izlemeniz gereken adımlar ilk olarak bu sorunun çözümünü ele alacağı gibi daha sonra da bu tarz bir durumda ne yapmanız gerektiğini size gösterecektir. Bu bakımdan sosyal medyada kriz yönetmek için izlenecek adımlar sırasıyla şu şekildedir:

1.   Kriz Planı Oluşturun

Sosyal medya platformlarına uygun bir şekilde hareket edebileceğiniz bir kriz planı oluşturmak sizlere potansiyel sorunlarda ve krizlerde önemli bir fayda sağlayacaktır. Bunun belirli aralıklarla kriz yönetimine uygun olup olmadığını kontrol ederek işlerliğine bakmanız da mümkündür.

2.   Anlık Takip Edin

Sosyal medya bir günü bir gününü tutmayan ve sürekli bir akış halinde olan bir platformdur. Bundan dolayı sosyal medya platformlarını anlık olarak takip ederek hedef kitlenin sizden de beklediğini görmek ve buna göre kendinizi güncellemek mümkündür. Bu noktada her sosyal medya platformunun markanızdan beklentisini anlık takiplerle sağlayabilirsiniz.

3.   Şeffaf Olun

Sosyal medya markanızın kurumsal kimliğini ön plana çıkarabileceği en önemli noktalardan biridir. Web sitenize trafik çekmek gibi konuların yanı sıra müşterilerle iletişim halinde olduğunuz bir kanaldır. Bundan dolayı herhangi bir kriz durumunda Hedef kitlenize karşı şeffaf olmak önemlidir.

4.   Aksiyon Verin

Müşterilere dönüş yaparak aksiyon vermek sosyal medyada potansiyel bir krizin önüne geçmeyi sağlar.

5.   Zamanında Müdahale Edin

Olası bir kriz durumunda olaya zamanla müdahale etmek sizi daha büyük krizlerin eşiğinden döndürecektir. Bu noktada bekletmeden problemi çözmek önemlidir.

6.   Yeri Geldiğinde Özür Dileyin

Hemen her durumda kriz konusunda tecrübeli olsanız da bazı anlarda beklentileri karşılayamadığınız zamanlar olacaktır. Bu gibi durumlarda karşınızdaki kitleden özür dileyerek samimiyetinizle ifade etmeniz önemlidir.

DİĞER BLOG / DUYURU